Drukarka etykiet termiczna czy termotransferowa? Co wybrać?

Posted by     maj 30, 2019     Home    0 Komentarze
Drukarka etykiet termiczna czy termotransferowa? Co wybrać?

Jeśli chcesz w łatwy sposób przygotować etykiety do znakowania produktów czy urządzeń - drukarka etykiet okaże się niezawodna. Na rynku jednak dostępne są urządzenia o zróżnicowanych parametrach, różniące się także technologią nanoszenia nadruku. Zarówno drukarka termotransferowa, jak i drukarka termiczna pozwalają uzyskać bardzo zbliżony efekt - jednak tylko pozornie. Drukarki termotransferowe, ze względu na specyfikę działania, drukują etykiety wyróżniające się niezawodną trwałością oraz możliwością szerokiego zastosowania. Z kolei etykiety drukowane na drukarkach termicznych sprawdzą się, tam, gdzie wystarczą krótkotrwałe rozwiązania. Przekonaj się, co jest powodem różnic i kiedy warto wybrać drukarkę termotransferową, a kiedy termiczną.

Co warto wiedzieć o drukarkach termotransferowych?

Drukarka termotransferowa

Drukarka termotransferowa to urządzenie uniwersalne. Drukarka etykiet tego typu nanosi nadruk przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. W urządzeniu znajduje się taśma termotransferowa (kalka), zawierająca pigment, który po podgrzaniu zostaje przeniesiony, za pomocą rozgrzanej głowicy, na dowolny materiał (etykietę). Dzięki specyfice działania, drukarka termotransferowa:

  • nanosi nadruk na różnego rodzaju powierzchnie - papier, folię, plastik, tekstylia,
  • to drukarka etykiet pozwalająca uzyskać optymalną trwałość nadruku,
  • generuje nadruk odporny m.in. na wodę, wilgoć, promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, na działanie smarów, olejów, na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne,
  • umożliwia wykonywanie nadruków kolorowych.

Czym charakteryzują się drukarki termiczne?

Drukarka termiczna wykorzystuje inną technologię drukowania. Przykładem takiego urządzenia może być kasa fiskalna. Aby termiczna drukarka etykiet wykonała nadruk, konieczne jest użycie specjalnego papieru powleczonego termoaktywną substancją. Głowica, posiadająca matrycę igieł, wypala na nim ciemniejsze ślady - w ten sposób powstaje nadruk. A zatem, drukarka termiczna:

  • nanosi nadruk wyłącznie na jeden rodzaj materiału - wspomniany papier termiczny,
  • generuje nadruk o niskiej trwałości, który blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych,
  • to drukarka etykiet, przy użyciu której możliwe jest uzyskanie jedynie monochromatycznych nadruków.

Która drukarka etykiet stanowi lepsze rozwiązanie?

Wybór optymalnego rozwiązania zależny jest przede wszystkim od przeznaczenia etykiet oraz oczekiwań względem ich jakości. Nadruk, jaki wykonuje drukarka termotransferowa zachowuje swoją trwałość, nawet podczas intensywnej eksploatacji. Takie rozwiązanie pozbawione jest ryzyka, że nadruk samoczynnie utraci swoją jakość, dlatego termotransferowa drukarka etykiet znajduje zastosowanie w przypadku drukowania etykiet wykorzystywanych w trudnych warunkach - m.in. w magazynach, transporcie, produkcji czy logistyce. Drukarka termiczna z kolei sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trwałość rozwiązań nie jest priorytetem - np. w spożywczych wagach samoobsługowych czy na przesyłkach kurierskich.

Poszukujesz sprawdzonych, wysokiej klasy urządzeń? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki Brady.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze