Czym się różnią etykiety termiczne od termotransferowych?

Czym się różnią etykiety termiczne od termotransferowych? - 

Dlaczego warto znać różnice między tymi rodzajami etykiet? Etykiety termiczne a termotransferowe różnią się przede wszystkim tym, że mają inne przeznaczenie, a do ich zadruku wykorzystuje się innego rodzaju urządzenia. Znajomość różnic pozwala wybrać optymalne rozwiązanie, w pełni przystosowane do potrzeb i specyfiki branży. Sprawdź, czym różnią się etykiety termiczne od termotransferowych.

Technologia zadruku

Etykiety termiczne posiadają powierzchnię specjalnie przygotowaną do tego typu zadruku. Co ją wyróżnia? Podczas drukowania powierzchnia etykiety termicznej wybarwia się pod wpływem temperatury. W ten sposób powstają czarne ślady, czyli nadruk. Z kolei nadruk na etykietach termotransferowych powstaje poprzez przyjęcie przez etykietę barwnika na swoją powierzchnię. Dlatego właśnie jedynie w przypadku druku termotransferowego możliwe jest przygotowanie nadruków kolorowych.

Trwałość etykiet termicznych i termotransferowych

Czyli to, czym przede wszystkim różnią się etykiety termiczne od termotransferowych. Nadruk na etykietach termicznych jest znacznie mniej trwały niż na etykietach termotransferowych. Blaknie on pod wpływem promieni słonecznych, nie jest odporny na wysoką temperaturę. Ze względu na tak małą trwałość, etykiety termiczne najczęściej stanowią rozwiązanie tymczasowe. Etykiety termotransferowe natomiast wyróżnia wysoka trwałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych, a także olejów, paliw czy innych substancji chemicznych.

Zastosowanie etykiet

Ze względu na zróżnicowaną trwałość, etykiety termiczne a etykiety termotransferowe różnią się przeznaczeniem. Termiczne znajdą zastosowanie jako rozwiązania tymczasowe - np. do drukowania paragonów czy biletów. Etykiety termotransferowe doskonale sprawdzają się w wielu branżach, jako trwałe systemy identyfikacji towarów - np. w produkcji, branży spożywczej, medycznej, odzieżowej, a także w biurach, w pracy elektryka czy montera i wielu innych.

Etykiety termiczne a termotransferowe - co jeszcze warto wiedzieć?

Tuż obok samej specyfiki etykiet, warto wspomnieć także o kosztach eksploatacji. Mimo lepszej jakości etykiet termotransferowych, to właśnie one okazują się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż etykiety termiczne. Dodatkową oszczędność zapewnia także ich trwałość, dzięki której nie ma potrzeby drukowania kilka razy tej samej etykiety. Warto także pamiętać, że to, czym się różnią etykiety termiczne od termotransferowych, to także specyfika urządzenia, które je zadrukowuje. Wyróżnia się drukarki termiczne i termotransferowe. Te pierwsze są nieco łatwiejsze w obsłudze, wiąże się to jednak z ich niższą funkcjonalnością. Drukarki termotransferowe zapewniają szerokie możliwości, m.in. w zakresie projektowania etykiet bezpośrednio na urządzeniu.

Dla optymalnych efektów drukowania warto wybierać etykiety renomowanych marek. W ofercie naszego sklepu online znajdziesz wysokiej jakości etykiety sprawdzonego producenta BRADY, z którymi przygotujesz niezawodny system znakowania. Zapraszamy!