Jak drukować kody kreskowe?

Jak drukować kody kreskowe? - 

Kody kreskowe i różnego rodzaju etykiety można w łatwy sposób wydrukować samodzielnie. Drukarka kodów kreskowych to urządzenie, jakie jest do tego potrzebne. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich firm zajmujących się sprzedażą lub produkcją towarów. Warto jednak pamiętać, że aby drukowanie kodów kreskowych przyniosło zamierzony efekt - wysokiej jakości kod paskowy - należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Sprawdź, jakie drukarki kodów kreskowych wybierać i na co zwrócić uwagę podczas drukowania.

Od czego zacząć?

Na samym początku istotny jest wybór odpowiedniego materiału, aby kody były czytelne dla skanera. Właśnie dlatego optymalne rozwiązanie stanowi drukarka do kodów kreskowych, pozwalająca drukować kody na etykietach. Specjalnie przeznaczone do tego etykiety zapewniają odpowiedni współczynnik kontrastu oraz sprawią, że kod jest w pełni czytelny dla czytnika kodów kreskowych.

Jak wybrać najlepszą drukarkę kodów kreskowych?

Drukarka etykiet

Drukarka kodów kreskowych to urządzenie występujące w różnych wariantach. Podziału można dokonać ze względu na metodę drukowania - wśród najpopularniejszych urządzeń wyróżnia się drukarki kodów kreskowych nanoszące nadruk:

  • termotransferowo,
  • metodą termiczną,
  • laserowo,
  • cyfrowo,
  • offsetowo,
  • techniką sitodruku.

Optymalny wybór to drukarka etykiet nanosząca nadruk metodą termotransferu. Dlaczego?

Drukowanie kodów kreskowych - na co zwrócić uwagę?

Kody kreskowe umożliwiają automatyczną identyfikację towarów w dziedzinie logistyki czy handlu. Dla osiągnięcia optymalnej sprawności procesu identyfikacji kluczowe znaczenie ma jakość kodu. Termotransferowa drukarka kodów kreskowych umożliwia przygotowanie etykiety wysokiej jakości, którą czytnik kodów kreskowych zidentyfikuje bez żadnego problemu.

1. Czytelność kodu kreskowego

Czytelność kodu to podstawa dla jego prawidłowej identyfikacji, a zatem drukowanie kodów kreskowych musi odbywać się z dbałością o zachowanie odpowiedniej struktury kodu:

  • szerokość symboli nie może zostać zmniejszona lub zwiększona,
  • krawędzie znaków muszą być precyzyjne,
  • kontrast nadruku nie może być zbyt niski.

Drukarki kodów kreskowych nanoszące nadruk metodą termotransferu to urządzenia wyróżniające się bardzo niskim prawdopodobieństwem wystąpienia powyższych błędów. Co więcej, jest to technika o szerokim zastosowaniu.

2. Trwałość rozwiązania

Chcąc drukować kody kreskowe optymalnej jakości należy określić ich przeznaczenie - to od niego zależy wymagany stopień trwałości nadruku. Termotransferowa drukarka do kodów kreskowych pozwala nanosić na wygodne w użyciu etykiety samoprzylepne bardzo trwały nadruk, odporny między innymi na działanie wody, wysokich temperatur, smarów czy olejów.

3. Wielkość nakładu

Jeśli drukowanie kodów kreskowych realizowane będzie na dużą skalę warto wybrać drukarkę etykiet wysokiej klasy, o dużej wydajności. W zależności od wydajności drukarki do kodów kreskowych będą różniły się ceną, jednak w tym przypadku warto przeznaczyć na zakup urządzenia nieco wyższą kwotę i drukować etykiety nie tracąc czasu. Warto także zastanowić się czy lepszym wyborem okaże się drukarka kodów kreskowych przenośna, czy urządzenie typu desktop. Urządzenie mobilne to praktyczne rozwiązanie szczególnie w przypadku niewielkiego zapotrzebowania na kody, z kolei drukarka stacjonarna umożliwi wygodne drukowanie kodów kreskowych w dużym nakładzie i o dużej szerokości.

Profesjonalny wydruk kodów kreskowych

Drukowanie kodów kreskowych powinno zostać poprzedzone zapoznaniem się ze specyfiką funkcjonowania drukarki etykiet. Posiadając odpowiednią wiedzę będziemy mogli zwracać uwagę na wszelkie detale i przygotowywać kody kreskowe optymalnej jakości, w pełni czytelne dla skanerów.

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego urządzenia? Sprawdź drukarki kodów kreskowych renomowanej marki BRADY dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego - korzystaj z rozwiązań dla profesjonalistów.